eskola600-klik

Madison00007Madison, ne všichni studenti a učitelé naší školy už měli příležitost tě potkat a popovídat si s tebou. Mohla by ses krátce představit?

Ahoj, jmenuji se Madison Kambic. Pocházím z USA, ze státu Virginie. Město, ve kterém žiji, se jmenuje Fairfax. Bydlím na předměstí, ale je to jen asi 30 kilometrů od Washingtonu, D. C. Získala jsem bakalářský titul na Univerzitě Jamese Madisona, kde jsem studovala angličtinu a literaturu; pak jsem pokračovala v magisterském programu a vystudovala učitelství pro střední školy. Pocházím z velké rodiny: mám 3 bratry, 2 sestry a kočku.

Madison00001Jsem tady díky Fulbrigtově nadaci. Je to program mezinárodní spolupráce mezi americkou vládou a vládami jiných zemí. Já jsem tak dostala příležitost dostat se do České republiky. Obě země si navzájem posílají asistenty ve výuce angličtiny, aby podpořily vzájemnou komunikaci, znalost jazyka, a také šíření kultury. Jsem jednou z 30 asistentů ve výuce v ČR.


Jaké máš koníčky? A existuje něco, co nemáš ráda?

Moje koníčky zahrnují pečení (nejraději peču sušenky), poslouchám hudbu a podcasty, hraji videohry a stolní hry, tančím a čtu. Baví mě tak trávit čas s rodinou a přáteli. Ráda se učím nové věci. Myslím, že v životě budu pořád „studentkou“. Teď zrovna objevuji tajemství pečení, učím se řešit hádanky a trénuji v tanci nové styly a rytmy. Nemám ráda koriandr, připadá mi, že voní jako mýdlo.

 

Proč ses rozhodla pracovat v České republice?

Madison00003O stipendium jsem se rozhodla požádat z několika důvodů. Jedním z nich je, že mí předci pocházeli z tohoto regionu, tehdejšího Československa. Chtěla jsem zjistit, odkud pocházím a objevit rodinné kořeny. Dalším důvodem je, zjistit něco o vzdělávacím systému. Studovala jsem vzdělávání a velmi mě baví. V posledním roce studia jsem se věnovala vzdělání v Evropě, a protože český systém je velmi rozdílný od amerického, chtěla jsem se dozvědět víc. Vím, že účastnit se vzdělávacího procesu je jiné, než to, co prozatím znám, a pomůže mi to stát se lepší učitelkou. A nakonec – nikdy předtím jsem nebyla v Evropě. Česká republika je přesně uprostřed a vypadala jako skvělé místo – kulturně i gastronomicky.

Máš v naší zemi nějaké oblíbené místo?

Madison00002Je jich hned několik. První, které mě napadá, je Praha. Je tam toho tolik k obdivování – architektura, město žije, příroda, celková atmosféra. Vypadá kouzelně a stejně jsem se tam cítila. Když se mě někdo zeptá, řeknu, že mé nejoblíbenější místo v Praze je Karlův most. Dala jsem si za úkol vidět ho, nebo se po něm projít pokaždé, když jsem ve městě, protože ho miluji.

Taky se mi hrozně líbí Kroměříž. Kamarádka z Fulbrightu tam žije a navštívila jsem ji. Připadala jsem si jako v pohádce. Město je roztomilé a neobvyklé, zahrady jsou překrásné. Zbožňuji zvířata, a tam jsou zajíci, pávi a jeleni a chodí okolo. Když jsem tam jela, pršelo, a v parku nikdo nebyl. Procházeli jsme se, nerušili nás žádní další turisté, a bylo to úchvatné.

 

Co tě nejvíc překvapuje na Češích nebo na České republice?

Madison00005Nejvíce to, že jsou Češi přímí a plní sliby. To není špatné, je to jenom překvapivé! Například se zeptám, jak se mají, a oni mi to poví přesně. Neskrývají své pocity, a pokud je něco trápí, řeknou to. V Americe je zvykem tzv. „sugar coating“. To znamená, že odpovíte lépe, než jak se cítíte, abyste byli zdvořilí. Oceňuji, jak jsou tady lidé upřímní. Navíc, jak jsem řekla, Češi dodrží sliby! Nepozvou vás, abyste s nimi něco dělali, pokud to nemyslí vážně. Například mě někdo pozve na túru, a není to jenom nápad – ono se to stane! Tohle na Češích opravdu oceňuji, protože jsou ryzí a myslí všechno doopravdy.

Taky pro mě bylo překvapivé, jak jsou tady lidé nadšení a patriotičtí ohledně svých měst a vesnic. Například jsou pyšní, že jsou Moraváci, ne z Čech. Také jsem mile překvapená, jak je země různorodá. Jsou tady krásné hory, rušná města, nádherné parky a lesy a spousta úchvatných hradů a zámků. Líbí se mi, že je tu vždycky něco nového, co mohu vidět.

 

Madison00006Jaké nejlepší české jídlo jsi zatím jedla? A je něco, co jsi zkusila a už bys to nikdy nejedla?

Miluji vše, co jsem zatím jedla, a je v tom mák. Konkrétně třeba tradiční koláče, nebo koláče se švestkami. Taky mi moc chutnala koprová omáčka. Ale opravdu mi NECHUTNALA zabijačková polévka. Nemám ráda vepřové a už tohle jídlo nikdy v životě nechci vidět :-).

 

Zažila jsi tu něco pozoruhodného?

Madison00008Je toho tolik! Jedno z nejzajímavějších míst v Ostravě je Čauky Mňauky Café. Kdo mě zná, ví, že miluji kočky. My v Americe nemáme podobné kavárny, tak se velmi rychle stala jedním z mých nejoblíbenějších míst.

Když jdu na procházku a jsem na vesnici nebo v horách, často vídám domy se zvířaty na zahradě. Už jsem viděla slepice, jehňata, psy, kočky, koně a kachny. Zbožňuji zvířata, a jsem šťastná, když je vidím okolo mě.

Další pozoruhodná věc je to, jak jsou tady ke mně všichni milí. Předtím, než jsem sem odjela, mi všichni říkali, že Češi umí být uzavření a nepříjemní. Já jsem ale zažila pravý opak. Všichni, koho jsem zatím potkala ve škole, a většina lidí mimo školu, byli přátelští a pozvali mě, abych s nimi trávila čas. Už jsem byla v několika domech péct a vařit. Jejich štědrost a povaha je úžasná. Pomáhají mi překládat jídelníček, procvičovat češtinu, dávají mi chutná jídla. A to i na veřejnosti, lidé v tramvaji i ve městě mi pomáhají, jak se kam dostanu. Jsem za to vděčná.

 

Co si myslíš o naší škole?

Madison00009Miluji tuhle školu! Jak už jsem řekla, všichni jsou ke mně přátelští. Mí kolegové mi pomáhají, povzbuzují a jsou laskaví. Hodně se učím o českých školách, a jak je tento systém skvělý. Studenti jsou také úžasní. V něčem nejsou jiní, v porovnání s americkými teenagery, se kterými jsem pracovala. Zajímají se o stejné věci – hudbu, módu, jídlo a přátele. Nicméně žáci tady jsou velmi zdvořilí a milí. Ráda chodím po chodbách, všichni studenti mě zdraví. Tohle v Americe není tak běžné, a cítím se tady ve škole vítaná a spojená s vámi.


Je také zábavné a pro mě zajímavé, být na odborné škole – obchodní akademii. Tam, odkud jsem, nemáme specializované střední školy. Je úžasné vidět studenty, zvolit si něco, co je baví, a ukázat, co dovedou. Jela jsem například s malou skupinou studentů a učitelů do slovenských Košic na konferenci fiktivních firem. Viděla jsem tam, jak pracovití mí studenti jsou, a jaké mají znalosti a dovednosti. Každý den mi připomene, jak skvělá příležitost to pro mě tady je, a také, že je dobře, že jsem se dostala na tuto ostravskou obchodní akademii.


Jaké máš plány, až skončí školní rok?

Madison00010Chtěla bych trochu cestovat, a vidět země, které jsem ještě nenavštívila. Pak se vrátím do Ameriky a znovu se setkám s rodinou a kamarády. Mám v plánu najít si práci, ale ještě nevím, kde. Pravděpodobně bych mohla požádat o práci v nějaké mezinárodní vzdělávací instituci v Evropě nebo v Japonsku, protože mě tato místa zajímají, a hrozně ráda bych tam učila. Také přemýšlím o práci v mezinárodní škole ve Washingtonu, D. C. Pokud nic z toho 

Madison00012

nevyjde, najdu si práci na nějaké střední škole ve Virginii.

Někdy v budoucnosti bych se ale ráda vrátila do školy a získala titul Ph.D. Buď ve vzdělávání, nebo v podobném oboru. Baví mě být studentkou a učit se, vždycky to bude má priorita.

 

Pokud si chcete zlepšovat angličtinu i mimo hodiny anglického jazyka, můžete se účastnit Amerického klubu, který se s Madison koná každý čtvrtek od 14:45.

Pin It